حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

هنگام خرید ویولن به ۸ نکته دقت کنید

هنگام خرید ویولن به ۸ نکته دقت کنید و در نظر داشته باشید که این ۸ نکته اساسی ترین مسایل در هنگام خرید این ساز است. در ادامه با سام کریمی مدرس و نوازنده ویولن در فست فایل همراه باشید:

١- نبود ترک در بدنه

ویولن از چوب ساخته شده است و محیط بر چوب تاثیر می گذارد. به همین دلیل هنگام انتخاب ویولن (دست دوم و نو) باید توجه شود که در بدنه آن تَرَک وجود نداشته باشد. گاهی تشخیص این ترک در نگاه اول ممکن نیست و باید با دقت تمام قسمت‌های ساز را بررسی کنید تا ویولن مورد نظر شما تَرَک نداشته باشد.

 

٢- به لبه های کناری ویولن دقت کنید.

دقت کنید لبه‌های کناری ویولن از بالا و پایین بیرون نزده باشند. دلیل این مساله این است که چوب به خوبی تراشیده نشده است و پس از خشک شدن چسب و فشرده شدن صفحات بالا و پایین ساز، لبه ها دچار بیرون زدگی می شوند. این مشکل در ویولن هایی که کیفیت ساخت خوبی دارند دیده نمی شود.

دسته ویولن

٣- دقت کنید که دسته ساز صاف باشد.

برای این کار ابتدا مطمئن شوید که خرک دقیقا بین دو دریچه خروج صدا که به شکل F هستند قرار گرفته است. سپس از قسمت خرک به سمت دسته ساز نگاه کنید. خرک و قسمت سیاه رنگی که انگشتان نوازنده بر روی آن قرار می گیرد (گریف)، باید دقیقا رو به روی هم باشند و اگر نسبت به هم انحراف داشته باشند باید در انتخاب آن ساز کمی درنگ کنید!

 

۴- به ارتفاع سیم‌ها توجه کنید.

دقت داشته باشید که ارتفاع سیم ها نسبت به صفحه انگشت گذاری (گریف) باید به دقت تنظیم شده باشند و از حد مجاز خود بالاتر یا پایین‌تر نباشند. در غیر اینصورت صدایی نامطلوب و به اصلاح گِز زدن را خواهیم شنید و انگشت گذاری راحتی بر روی ساز نخواهیم داشت. ارتفاع سیم در سازهای زهی به فاصله بین سیم‌ها و گریف در قسمت بالای گریف (نزدیک خرک) گفته می‌شود. این فاصله از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر این فاصله کمتر از حدِ استاندارد باشد، ساز صدای به اصطلاح گِز خواهد داشت و اگر این فاصله زیاد باشد نوازندگی راحتی نخواهیم داشت.  این فاصله در ویولون، ویولا و ویولنسل به صورت زیر است:

ویولن: در سمت سیم می ۳٫۲ تا ۳٫۵ میلیمتر و در سمت سیم سل ۵ تا ۵٫۵ میلیمتر

ویولا: در سمت سیم لا ۴٫۲ تا ۵٫۵ میلیمتر و در سمت سیم دو ۶ تا ۶٫۵ میلیمتر

ویولنسل: در سمت سیم لا ۵ تا ۵٫۵ میلیمتر و در سمت سیم دو ۸ تا ۸٫۵ میلیمتر

 

۵- به گوشی‌های ساز توجه کنید.

گوشی های ساز که در قسمت بالای دسته قرار دارند و سیم ها به آن متصل هستند باید به راحتی در جای خود بچرخند و گیر نداشته باشند. گوشی ها را با دقت بچرخانید و مراقب باشید سیم‌ها پاره نشوند. انجام این کار نیاز به کمی مهارت دارد.

 

۶- ویولن باید از چه نوع چوبی ساخته شده باشد؟

افرا، صنوبر، آبنوس، بید و بلسان بنفش بهترین چوب‌ها هستند و توصیه می‌کنیم چوب‌های دیگر را خریداری نکنید.

 

  ٧- درخواست مهلت آزمایش کنید.

بیشتر فروشگاه‌های ساز به خریداران خود اجازه می‌دهند که ساز را پس از خریداری برای چند روز آزمایش کنند و تکنیک‌ها و قطعات مختلف را با آن آزمایش کنند و همینطور هنرجو می‌تواند ساز را به مدرس موسیقی خود نشان داده و از تجربیات او استفاده کند. حتما از فروشگاهی خرید کنید که این مهلت آزمایش را به شما می‌دهد.

آرشه ویولن

٨- آرشه را دست‌کم نگیرید.

ممکن است کمی وسوسه کننده باشد که آرشه ارزان قیمت تهیه کنید ولی به یاد داشته باشید که کیفیت آرشه به اندازه ویولن اهمیت دارد و ویولن بسیار با کیفیت و آرشه‌ای بی‌کیفیت ترکیب مناسبی نخواهند بود. در نهایت این آرشه است که عامل تولید صدای دلنشین از ساز خواهد بود. پس در انتخاب آرشه دقت کنید.

 

دنیای موسیقی دنیایی است سراسر شگفتی و شوق و زیبایی ، اما به شما علاقه مند هستید در این عرصه به طور جدی فعالیت کنید و یا چنانچه می خواهید از پکیج آموزش ویولن برای یادگیری استفاده کنید، قبل از خرید ساز ویولن حتما به نکاتی که در بالا اشاره کردم توجه ویژه داشته باشید.

مولف: دکتر سام کریمی (مدرس موسیقی)

تیم آموزشی فست فایل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =

X